Egenkontrolprogrammet skal først og fremmest vise hvordan du laver fødevarer (maden) og hvordan du opbevarer dem.
Programmet skal også beskrive, hvordan du og dine medarbejdere bedst muligt sikrer, at der ikke går noget galt i løbet af en arbejdsdag. Og hvad I skal gøre, hvis noget alligevel går galt.
Du skal altså skrive ned, hvordan du vil holde øje med din egen virksomhed og dine egne varer.
Dit egenkontrolprogram skal gælde for de områder, hvor der kan være risiko for at folk vil blive syge af maden, hvis der ikke bliver holdt godt øje med det.
På disse områder skal du have et egenkontrolsprogram:
- Køle- og fryserum.
- Produkttemperatur.
Rengøring og desinfektion af inventar, redskaber, maskiner og lokaler.
Hvem skal have et egenkontrolsprogram?
Alle virksomheder i Grønland som laver, sælger, opbevarer og/eller transporterer fødevarer (mad) skal have et egenkontrolsprogram. Hvad dit egenkontrolsprogram skal indeholde, afhænger af hvilket firma du har.
Du kan her se en oversigt over hvilket typer virksomheder der findes.
Virksomheder som kun sælger indpakkede fødevarer som ikke skal på køl eller frys:
- Skal have et rengøringsprogram.
Virksomheder som sælger indpakkede fødevarer, for eksempel mad som skal på køl-og frys skal:
- Hver dag registrerer temperaturen i køleskabe og frysere
- Skal have et rengøringsprogram.
Virksomheder som både sælger og laver mad, som skal varmes op eller serveres, skal:
- Dagligt registrerer temperaturen i køleskabe og frysere.
- Skal have et rengøringsprogram.
- Skal dagligt registrerer temperaturen i de varme produkter på forskellige tidspunkter imens det laves.
Her kan du læse mere om hvordan du laver en egenkontrol: Vejledning til indførsel af egenkontrol i Grønlandske fødevarevirksomheder.
Her kan du se et eksempel på et egenkontrolsprogram: Eksempel på egenkontrol, tørret fisk og tang
Her kan du læse mere om hvad du gør hvis du har skadedyr (f.eks. mus og rotter): Om skadedyr i fødevarevirksomheder.
Her kan du læse mere om risikoanalyser og HACCP-principperne: Vejledning til Risikoanalyse og HACCP-principperne